CEMEX TARİFİ  Bu Chemex tarifi 2 kişi için hazırlanmıştır. 30 gram kahve, 450 ml su kullanılmıştır. Kahveyi, değirmenin orta-kalın ayarında, filtre kahveden daha kalın olarak (neredeyse kaya tuzu kalınlığında) öğütebilirsiniz. Suyun sıcaklığı 91-94 derece (°C) arasında olmalıdır. Isı ayarlı bir su ısıtıcınız yoksa, kaynamış suyu 3-4 dakika dinlenmeye bırakın, böylece istenen ısıya yaklaşırsınız.  

1 - Filtre kağıdını düzgün şekilde yerleştirin ve her yerini sıcak suyla iyice ıslatın. Daha sonra bu suyu dikkatlice dökün*. Bu aşama, hem kağıt tadının azalması hem de Chemex’in ısınması için gereklidir. (*Dökmek yerine bu suyu başka bir kaba aktarırsanız, iyice soğuyunca bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.)

2 - Orta ayardan daha kalın öğütülmüş 30 gram (yaklaşık 3 yemek kaşığı) kahveyi ekleyin. Kahve yatağını düzlemek için Chemex’i hafifçe elinizle sallayın ve kahve tanelerini mümkün olduğunca düz hale getirin.

3 - Kronometreyi başlatın. 75 ml su ekleyin ve yaklaşık 30 saniye bekleyin. Kahve yatağında göz göz baloncuklar oluşmaya başladıysa kahveniz başarıyla çiçekleniyordur.

4 - Dairesel hareketlerle 150 ml suyu filtre kağıdına değdirmeden, yavaşça dökmeye devam edin. Bu şekilde 30 saniye boyunca kahve tanelerinin eşit şekilde demlenmesini sağlayın. 20-30 saniye daha bekledikten sonra, kahve taneleri kurumadan, aynı teknikle yavaş yavaş kalan suyu dökün. Chemex'de kahve ortalama 4 dakika içinde demlenmelidir. Eğer daha uzun sürüyorsa, bir sonraki denemenizde kahveyi daha kalın öğütün veya suyun tamamını ekledikten sonra, kaşıkla yavaşça karıştırın.

 - Filtre kağıdını alıp kenara koyun. Chemex’in ahşap kısmından tutup hafifçe sallayarak kahveyi karıştırdıktan sonra en sevdiğiniz fincanda servis edin. Afiyet olsun!